Analiza różnych próbek – 24 markery


Badanie podstawowe – 24 markery DNA

W przypadku prywatnych testów na ojcostwo udział matki nie jest konieczny. W sprawie spornego ojcostwa badanie może dotyczyć dwóch osób (ojciec + dziecko). Standardowe badanie (24 markery) potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem minimum 99,97% lub wyklucza je ze 100% pewnością.

 

Może się okazać, że w przypadku analizy 24 markerów przy występowaniu u osób badanych rzadkich aberracji bądź mutacji, wynik analizy DNA może być nierozstrzygający. Zalecane jest wykonanie testu rozszerzonego, który zapewnia największą skuteczność.

Testy wykorzystywane w naszym Laboratorium są akredytowane na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 przez PCA oraz GEDNAP.

Test na ojcostwo do celów prywatnych 24 markery - Wymaz + mikroślad
Wykonujemy testy DNA z użyciem 24 markerów genetycznych na podstawie próbek pobranych za pomocą wymazówki lub mikrośladu.
Placówki partnerskie
Zapraszamy do zapoznania się z listą naszych zaprzyjaźnionych laboratoriów. Sprawdź placówkę w swojej okolicy!
Umów wizytę w wybranej placówce partnerskiej
Skontaktuj się z Centrum Dowodowym w celu umówienia wizyty w wybranej placówce.
Zestaw do zebrania wymazów
Badanie ojcostwa w celach prywatnych jest możliwe po pobraniu próbek samodzielnie. Wymazówki zawarte w zestawie Centrum Dowodowego są akredytowane na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 przez PCA oraz GEDNAP. Przesyłkę możemy nadać na dowolny wybrany adres. W takim przypadku prosimy o wysłanie wiadomości e-mail z nazwiskiem osoby zamawiającej oraz preferowanym adresem wysyłki.
Jak zabezpieczyć mikroślady?

W jaki sposób samodzielnie pobrać próbki?

Najczęstszą metodą służącą pobraniu materiału genetycznego jest zrobienie wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Badanie polega na użyciu wymazówki ze specjalnym aplikatorem wykonanym z bawełny. Takie badanie jest bezbolesne, szybkie i proste do przeprowadzenia.

Poniżej przedstawiamy w punktach instrukcję pobrania materiału genetycznego do badań DNA:

  • Na około 2h przed badaniem, nie należy pić żadnych napojów i nie spożywać żadnych posiłków. Przed samym pobraniem, przepłukać dokładnie jamę ustną czystą wodą.
  • Przez cały okres pobierania materiału (nieważne czy pobierając materiał swój czy innej osoby), aż do zabezpieczenia próbek, należy mieć na sobie rękawiczki ochronne jednorazowe. Zapobiegnie to zanieczyszczeniu próbki własnym, bądź naniesionym DNA.
  • Wymazówkę należy wyciągnąć ostrożnie z opakowania, dotykając tylko plastikowej końcówki. Koniecznym jest, by bawełniany koniec wymazówki nie wchodził w kontakt z żadną powierzchnią, gdyż uniemożliwi to zebranie materiału genetycznego. Utrzymane muszą pozostać sterylne warunki.
  • Aby dokonać wymazu należy przez 10 sekund pocierać bawełnianą końcówką wymazówki o wnętrze policzka. Prosimy zwrócić uwagę na opisy na opakowaniach po wymazówkach, by użyć odpowiedniej do badania dla danej osoby.
  • W zestawie znajdują się dwie wymazówki, oznaczone literami A i B. Należy dokonać wymazu z policzka dwukrotnie, tak, by każdej z badanych osób przypisane były dwie próbki – A i B.
  • Po pobraniu materiału, wymazówki należy włożyć do specjalnej koperty osuszającej lub torebki strunowej, a następnie ją podpisać, np. „potencjalny ojciec”. Następnie odesłać zebrany materiał wraz z formularzem zamówienia i oczekiwać wyniku.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.

FAQ

Czy mogę wykonać test na ojcostwo w sposób anonimowy?

 • Tak. Dzięki korzystaniu z paczkomatu zachowujemy dyskretność korespondencji. Dodatkowo, test można wykonać anonimowo, o ile wyniki nie mają służyć jako dowód w sądzie. Wskazówki dotyczące oznaczania kopert znajdują się w formularzu zamówienia.

Od kogo należy pobrać materiał do badania na ojcostwo?

 • Aby wykonać test na ojcostwo należy dostarczyć do naszego laboratorium materiał biologiczny dziecka i jego domniemanego ojca. Domyślnie do testu pobierany jest wymaz z wewnętrznej części policzka. Gdy to nie jest możliwe, materiał może stanowić krew, ślina, nasienie lub mikroślady, które znajdują się na przykład na szczoteczce do zębów, maszynce do golenia lub sztućcach. W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu drogą mailową lub telefoniczną.
 • Istnieją sytuacje, w których nie jest możliwe pobranie materiału genetycznego DNA od domniemanego ojca. Wówczas istnieje możliwość wykonania testu rozszerzonego na podstawie badania porównawczego krewnych ojca (np. rodziców, rodzeństwa).

Jaki jest koszt testu na ojcostwo?

 • Testy na ojcostwo kosztują od 1429 zł do 3529 zł. Wpływ na cenę mają między innymi wybrane metody pobrania materiału oraz ilość markerów użytych w badaniu.

Czy przy wykonywaniu testu na ojcostwo konieczne jest badanie matki?

 • Nie jest to potrzebne.

Czy wymaz materiału genetycznego DNA boli?

 • Nie. Wymaz jest bezbolesny. Pobiera się go za pomocą delikatnego wacika. Pocieranie wacikiem wewnętrznej strony policzka nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund.

Czy można pobrać materiał genetyczny DNA w inny sposób, niż poprzez wymaz?

 • Tak. Sugerowana metoda jest najpopularniejsza ze względu na swoją skuteczność. Możliwe są badania próbki śliny, badanie mikrośladów lub badanie np. krwi, poprzez udanie się do jednego ze współpracujących z nami laboratoriów.

Co się stanie, gdy nieprawidłowo pobierzemy próbki?

 • Oferujemy w takim przypadku bezpłatną wysyłkę dodatkowego zestawu próbek. W razie dalszych wątpliwości, zapraszamy do jednego z naszych rekomendowanych laboratoriów.

Czy istnieje granica wieku do wykonania badania?

 • Nie. Materiał biologiczny można pobrać nawet od noworodka. W przypadku osób po przeszczepie narządów prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Ile trzeba czekać na wyniki?

 • Standardowo wynik można poznać w ciągu 7-10 dni. Istnieje dodatkowo płatna możliwość skrócenia czasu oczekiwania na wynik do 3 dni roboczych.

Co w przypadku, gdy w ramach jednego testu chcę zbadać więcej osób?

 • Zestaw do pobierania materiału genetycznego DNA standardowo zawiera komplet sześciu wymazówek. Umożliwia to zbadanie np. dodatkowego dziecka. Cena za każdą dodatkowo badaną osobę to 689,00 zł.

Czy w trakcie ciąży można wykonać test na ojcostwo nienarodzonemu dziecku?

 • Ze względu na możliwość negatywnego wpływu na stan zdrowia płodu nie wykonujemy takich badań.

Czy bezpośrednio po jedzeniu można dokonać wymazu?

 • Tak. Należy jednak dokładnie wypłukać jamę ustną czystą wodą. Zalecamy jednak odczekać 2h, następnie wypłukać jamę ustną czystą wodą i dokonać wymazu.

Czy przyjmowane leki wpływają na wyniki testu DNA?

 • Nie. Leki nie wpływają na zmianę materiału genetycznego.

Czy przeszczep szpiku bądź transfuzja są przeszkodą do wykonania testu?

 • O ile sam test jest bezpieczny dla zdrowia, przebyty zabieg przeszczepu szpiku bądź transfuzja krwi mogą w sposób diametralny zmienić wyniki testu przeprowadzonego po nich.

Czy można pobrać materiał genetyczny od osoby zmarłej?

 • Tak. W przypadku osoby zmarłej materiał biologiczny do badań DNA może pobrać lekarz medycyny sądowej bądź biegły sądowy. Oczywiście istnieje możliwość dokonania badań z mikrośladów pozostawionych np. w domu zmarłego, poprzez analizę szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.

Czy należy zachować jakieś środki ostrożności podczas pobierania materiału do badań?

 • Tak. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania próbek do badań, aby nie doszło do zanieczyszczenia materiału genetycznego naszym bądź obcym DNA. Dlatego bardzo ważne jest, aby używać rękawiczek jednorazowych i stosować się do instrukcji zawartych w zestawie.

W jaki sposób zamówić test na ojcostwo?

 • Za pomocą naszej strony internetowej. W razie kłopotów w nawigacji po stronie internetowej prosimy o kontakt telefoniczny na numer +48 730 902 525. Krok po kroku wyjaśnimy proces składania zamówienia i odpowiemy na wszelkie pytania.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.