Badania laboratoryjne


Badania laboratoryjne

Laboratoria, z którymi współpracujemy, posiadają aktualne certyfikaty ISO 17025 i ogólnopolską renomę. Zapewniamy dostarczenie wyników testów i badań kurierem lub do paczkomatu. W przypadku badań, które nie mają stanowić dowodu w sądzie, gwarantujemy anonimowość i dyskrecję. W razie takiej konieczności Centrum Dowodowe zorganizuje odbiór materiału od klienta.
Poinformujemy Cię o wyniku w wybrany przez Ciebie w formularzu sposób.

Dlaczego wykonujemy test na ojcostwo?

 • Do celów alimentacyjnych,
 • do celów sprawy dotyczącej spadku,
 • do celów sprawy rozwodowej,
 • do celów osobistych,
 • z ciekawości.

Test na ojcostwo to jedyne narzędzie, które pozwoli nam wskazać biologicznego ojca dziecka. Wykonujemy go przede wszystkim, gdy istnieje jakakolwiek wątpliwość co do ojcostwa. Dzięki testowi mamy możliwość stwierdzenia w sposób bezsporny czy badane osoby są ze sobą spokrewnione.

Gwarancja wyniku testu na ojcostwo.

Istnieją dwa rodzaje testów na ojcostwo. W jednym badane są 24 markery DNA. W drugim, co istotne, aż 72 markery. Dzięki temu w przypadku drugiego badania otrzymujemy wynik bilion razy (1 000 000 000 000) dokładniejszy, niż w przypadku badania 24 markerów, którego prawdopodobieństwo jest wyższe, niż 99,999999999999999999999999%. Standardowy test na ojcostwo to 99,9999% prawdopodobieństwa. Może się okazać, że w przypadku analizy 24 markerów, gdy u osób badanych występują rzadkie aberracje bądź mutacje, czasem wynik analizy DNA może być nierozstrzygający. Zalecane jest wykonanie testu rozszerzonego, który zapewnia największą skuteczność. Wszystkie badania wykonywane są przez biegłych sądowych.

Dlaczego warto wybrać nasze laboratorium?

 • Nasi eksperci wykonali ponad 14000 badań.
 • Ponad 50 placówek partnerskich.
 • Nasi eksperci wykonali ponad 4000 badań dla Prokurator i Sądów.
 • Nasze Laboratorium jest akredytowane na zgodność z międzynarodową normą PN/EN ISO/IEC 17025.
 • Corocznie bierzemy udział w badaniach biegłości GEDNAP (German DNA Profiling).
 • Nasi eksperci w ciągu ponad piętnastu lat działalności opiniowali w tysiącach spraw realizowanych na zlecenie sądów, prokuratur, policji oraz innych klientów instytucjonalnych.

 

TESTY POKREWIEŃSTWA

Test na ojcostwo - do celów prywatnych
Badanie pozwala określić statystyczne prawdopodobieństwo ojcostwa lub je wykluczyć. Cena: 1429,00zł - 3529,00zł
Test na ojcostwo - do celów sądowych
Przy pobraniu próbek sporządzany jest protokół potwierdzający tożsamość osób badanych. Wynik może stanowić dowód w sprawach sądowych o zaprzeczenie lub ustalenie ojcostwa, w sprawach rozwodowych, o zasądzenie alimentów i tym podobnych. Cena: 1799,00zł - 3449,00zł
Badanie pokrewieństwa
Badanie pozwala określić statystyczne prawdopodobieństwo dalekiego pokrewieństwa takiego jak: kuzyn-kuzyn, wuj-siostrzenica i tym podobne. Cena: 2829,00zł

TESTY KRYMINALISTYCZNE

Przy analizie materiałów na obecność śladów biologicznych konieczne może być wycięcie części materiału, np. skrawka rękawiczki, czapki, koszulki. W przypadku przeciwwskazań wobec zniszczenia przesyłanych materiałów prosimy o notatkę w formularzu zlecenia.

Test na obecność krwi ludzkiej
Test immunochemiczny wykrywający ludzką hemoglobinę specyficzną dla krwi w materiale dowodowym. Cena: 149,00 zł
Test na obecność ludzkiego nasienia
Test immunochemiczny wykrywający ludzki antygen PSA (Prostate Specific Antigen) specyficzny dla nasienia w materiale dowodowym. Cena: 199,00 zł
Test na obecność śliny ludzkiej
Test immunochemiczny wykrywający α-amylazę specyficzną dla śliny w materiale dowodowym. Cena: 149,00 zł
Profil DNA z materiału dowodowego
Ustalenie profilu DNA z materiału dowodowego takiego jak mikroślad
Profil DNA z materiału porównawczego
Ustalenie profilu DNA z materiału dowodowego takiego jak mikroślad. Wskazujący osobę oraz jej profil DNA.

USŁUGI DODATKOWE

Analiza pierwszego śladu biologicznego
Ustalenie jednego profilu genetycznego ze śladu biologicznego
Analiza kolejnych śladów biologicznych
Ustalenie każdego kolejnego profilu genetycznego ze śladu biologicznego.
Badanie na obecność chromosomu Y
Badanie mające na celu pomóc w ustaleniu sprawcy napaści seksualnej.

FAQ:

 

Czy mogę wykonać test na ojcostwo w sposób anonimowy?

 • Tak. Dzięki korzystaniu z paczkomatu zachowujemy dyskretność korespondencji. Dodatkowo, test można wykonać anonimowo, o ile wyniki nie mają służyć jako dowód w sądzie. Wskazówki dotyczące oznaczania kopert znajdują się w formularzu zamówienia.

Od kogo należy pobrać materiał do badania na ojcostwo?

 • Aby wykonać test na ojcostwo należy dostarczyć do naszego laboratorium materiał biologiczny dziecka i jego domniemanego ojca. Domyślnie do testu pobierany jest wymaz z wewnętrznej części policzka. Gdy to nie jest możliwe, materiał może stanowić krew, ślina, nasienie lub mikroślady, które znajdują się na przykład na szczoteczce do zębów, maszynce do golenia lub sztućcach. W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu drogą mailową lub telefoniczną.
 • Istnieją sytuacje, w których nie jest możliwe pobranie materiału genetycznego DNA od domniemanego ojca. Wówczas istnieje możliwość wykonania testu rozszerzonego na podstawie badania porównawczego krewnych ojca (np. rodziców, rodzeństwa).

Jaki jest koszt testu na ojcostwo?

 • Testy na ojcostwo kosztują od 1429 zł do 3529 zł. Wpływ na cenę mają między innymi wybrane metody pobrania materiału oraz ilość markerów użytych w badaniu.

Czy przy wykonywaniu testu na ojcostwo konieczne jest badanie matki?

 • Nie jest to potrzebne.

Czy wymaz materiału genetycznego DNA boli?

 • Nie. Wymaz jest bezbolesny. Pobiera się go za pomocą delikatnego wacika. Pocieranie wacikiem wewnętrznej strony policzka nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund.

Czy można pobrać materiał genetyczny DNA w inny sposób, niż poprzez wymaz?

 • Tak. Sugerowana metoda jest najpopularniejsza ze względu na swoją skuteczność. Możliwe są badania próbki śliny, badanie mikrośladów lub badanie np. krwi, poprzez udanie się do jednego ze współpracujących z nami laboratoriów.

Co się stanie, gdy nieprawidłowo pobierzemy próbki?

 • Oferujemy w takim przypadku bezpłatną wysyłkę dodatkowego zestawu próbek. W razie dalszych wątpliwości, zapraszamy do jednego z naszych rekomendowanych laboratoriów.

Czy istnieje granica wieku do wykonania badania?

 • Nie. Materiał biologiczny można pobrać nawet od noworodka. W przypadku osób po przeszczepie narządów prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Ile trzeba czekać na wyniki?

 • Standardowo wynik można poznać w ciągu 7-10 dni. Istnieje dodatkowo płatna możliwość skrócenia czasu oczekiwania na wynik do 3 dni roboczych.

Co w przypadku, gdy w ramach jednego testu chcę zbadać więcej osób?

 • Zestaw do pobierania materiału genetycznego DNA standardowo zawiera komplet sześciu wymazówek. Umożliwia to zbadanie np. dodatkowego dziecka. Cena za każdą dodatkowo badaną osobę to 689,00 zł.

Czy w trakcie ciąży można wykonać test na ojcostwo nienarodzonemu dziecku?

 • Ze względu na możliwość negatywnego wpływu na stan zdrowia płodu nie wykonujemy takich badań.

Czy bezpośrednio po jedzeniu można dokonać wymazu?

 • Tak. Należy jednak dokładnie wypłukać jamę ustną czystą wodą. Zalecamy jednak odczekać 2h, następnie wypłukać jamę ustną czystą wodą i dokonać wymazu.

Czy przyjmowane leki wpływają na wyniki testu DNA?

 • Nie. Leki nie wpływają na zmianę materiału genetycznego.

Czy przeszczep szpiku bądź transfuzja są przeszkodą do wykonania testu?

 • O ile sam test jest bezpieczny dla zdrowia, przebyty zabieg przeszczepu szpiku bądź transfuzja krwi mogą w sposób diametralny zmienić wyniki testu przeprowadzonego po nich.

Czy można pobrać materiał genetyczny od osoby zmarłej?

 • Tak. W przypadku osoby zmarłej materiał biologiczny do badań DNA może pobrać lekarz medycyny sądowej bądź biegły sądowy. Oczywiście istnieje możliwość dokonania badań z mikrośladów pozostawionych np. w domu zmarłego, poprzez analizę szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.

Czy należy zachować jakieś środki ostrożności podczas pobierania materiału do badań?

 • Tak. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania próbek do badań, aby nie doszło do zanieczyszczenia materiału genetycznego naszym bądź obcym DNA. Dlatego bardzo ważne jest, aby używać rękawiczek jednorazowych i stosować się do instrukcji zawartych w zestawie.

W jaki sposób zamówić test na ojcostwo?

 • Za pomocą naszej strony internetowej. W razie kłopotów w nawigacji po stronie internetowej prosimy o kontakt telefoniczny na numer +48 730 902 525. Krok po kroku wyjaśnimy proces składania zamówienia i odpowiemy na wszelkie pytania.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.