Analiza pierwszego śladu biologicznego


Ustalenie profilu genetycznego ze śladu biologicznego

Po badaniu kryminalistycznym, przy ustaleniu obecności materiału biologicznego, możliwe jest ustalenie profilu genetycznego osoby oraz porównanie go z nadesłanym dodatkowo materiałem. Może być to zarówno wymaz, jak i mikroślad. W ten sposób można potwierdzić lub wykluczyć czyjś związek z daną sprawą.

 

Analiza pierwszego śladu biologicznego
Zamów test i wypełnij formularz zlecenia, by rozpocząć proces analizy pierwszego śladu biologicznego.

 

W jaki sposób samodzielnie pobrać próbki?

Najczęstszą metodą służącą pobraniu materiału genetycznego jest zrobienie wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Badanie polega na użyciu wymazówki ze specjalnym aplikatorem wykonanym z bawełny. Takie badanie jest bezbolesne, szybkie i proste do przeprowadzenia. Poniżej przedstawiamy w punktach instrukcję pobrania materiału genetycznego do badań DNA:

 

  • Na około 2h przed badaniem nie należy pić żadnych napojów i nie spożywać żadnych posiłków. Przed samym pobraniem przepłukać dokładnie jamę ustną czystą wodą.
  • Przez cały okres pobierania materiału (nieważne czy pobierając materiał swój, czy innej osoby), aż do zabezpieczenia próbek, należy mieć na sobie rękawiczki ochronne jednorazowe. Zapobiegnie to zanieczyszczeniu próbki własnym bądź naniesionym DNA.
  • Wymazówkę należy wyciągnąć ostrożnie z opakowania dotykając tylko plastikowej końcówki. Koniecznym jest, by bawełniany koniec wymazówki nie wchodził w kontakt z żadną powierzchnią, gdyż uniemożliwi to zebranie materiału genetycznego. Utrzymane muszą pozostać sterylne warunki.

 

 

  • Materiał pobierany jest ppoprzez pocieranie bawełnianą końcówką wymazówki o wnętrze policzka. Prosimy zwrócić uwagę na opisy na opakowaniach po wymazówkach, by użyć odpowiedniej do badania dla danej osoby.
  • W zestawie znajdują się dwie wymazówki oznaczone literami A i B. Należy dokonać wymazu z policzka dwukrotnie tak, aby każdej z badanych osób przypisane były dwie próbki – A i B.
  • Po pobraniu materiału wymazówki należy włożyć do specjalnej koperty osuszającej lub torebki strunowej, a następnie ją podpisać, np. „potencjalny ojciec”. Następnie odesłać zebrany materiał wraz z formularzem zamówienia i oczekiwać wyniku.
Zestaw do zebrania wymazów
Wymazówki zawarte w zestawie Centrum Dowodowego są akredytowane na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 przez PCA oraz GEDNAP. Przesyłkę możemy nadać na dowolny wybrany adres. W takim przypadku prosimy o wysłanie wiadomości e-mail z nazwiskiem osoby zamawiającej oraz preferowanym adresem.

Czym jest badanie genetyczne z mikrośladu?

Istnieją sytuacje, w których nie możemy pobrać śladu biologicznego od domniemanego ojca lub innej osoby, której powiązania rodzinne chcemy zweryfikować. W takim przypadku rozwiązaniem jest wykonanie prywatnego testu z mikrośladu biologicznego.

Może to być np.:

1. szczoteczka do zębów,

2. włos wraz z cebulką (min. 10 szt.),

3. kubki i sztućce,

4. maszynka do golenia,

5. paznokieć,

6. filtr papierosa,

7. guma do żucia,

8. tampony,

9. podpaski,

10. ślad biologiczny krwi, śliny bądź nasienia.

Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.

FAQ

Czy wymaz materiału genetycznego DNA boli?

 • Nie. Wymaz jest bezbolesny. Pobiera się to za pomocą delikatnego wacika. Pocieranie wacikiem wewnętrznej strony policzka nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund.

Czy można pobrać materiał genetyczny DNA w inny sposób niż poprzez wymaz?

 • Tak. Sugerowana metoda jest najpopularniejsza ze względu na swoją skuteczność. Możliwe są badania próbki śliny, badanie mikrośladów lub badanie np. krwi, poprzez udanie się do jednego ze współpracujących z nami laboratoriów.

Co się stanie, gdy nieprawidłowo pobierzemy próbki?

 • Oferujemy w takim przypadku bezpłatną wysyłkę dodatkowego zestawu próbek. W razie dalszych wątpliwości, zapraszamy do jednego z naszych rekomendowanych laboratoriów.

Czy istnieje granica wieku do wykonania badania?

 • Nie. Materiał biologiczny można pobrać nawet od noworodka. W przypadku osób po przeszczepie narządów, prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Ile trzeba czekać na wyniki?

 • Standardowo wynik można poznać w ciągu 7-10 dni. Istnieje dodatkowo płatna możliwość skrócenia czasu oczekiwania na wynik do 3 dni roboczych.

Co w przypadku, gdy w ramach jednego testu chcę zbadać więcej osób?

 • Zestaw do pobierania materiału genetycznego DNA standardowo zawiera komplet sześciu wymazówek. Umożliwia to zbadanie np. dodatkowego dziecka. Cena za każdą dodatkowo badaną osobę to 689,00 zł.

Czy bezpośrednio po jedzeniu można dokonać wymazu?

 • Tak. Należy jednak dokładnie wypłukać jamę ustną czystą wodą. Zalecamy jednak odczekać 2h, następnie wypłukać jamę ustną czystą wodą i dokonać wymazu.

Czy przyjmowane leki wpływają na wyniki testu DNA?

 • Nie. Leki nie wpływają na zmianę materiału genetycznego.

Czy przeszczep szpiku, bądź transfuzja są przeszkodą do wykonania testu?

 • O ile sam test jest bezpieczny dla zdrowia, przebyty zabieg przeszczepu szpiku bądź transfuzja krwi mogą w sposób diametralny zmienić wyniki testu przeprowadzonego po nich.

Czy można pobrać materiał genetyczny od osoby zmarłej?

 • Tak. W przypadku osoby zmarłej, materiał biologiczny do badań DNA może pobrać lekarz medycyny sądowej, bądź biegły sądowy. Oczywiście istnieje możliwość dokonania badań z mikrośladów pozostawionych np. w domu zmarłego, poprzez analizę szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.

Czy należy zachować jakieś środki ostrożności podczas pobierania materiału do badań?

 • Tak. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania próbek do badań, by nie doszło do zanieczyszczenia materiału genetycznego naszym bądź obcym DNA. Dlatego bardzo ważne jest, by używać rękawiczek jednorazowych i stosować się do instrukcji zawartych w zestawie.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.