Profil DNA z materiału dowodowego


Profil DNA Z Materiału Dowodowego

W ramach pozyskania materiału dowodowego, zabezpieczonego śladu DNA możliwym jest utworzenie z niego profilu.
Pierwszym celem jest zapobiegnięcie degradacji materiału. W konsekwencji badania na obecność: śliny, krwi lub nasienia aby porównanie tego materiału było możliwe Centrum Dowodowe utworzy profil DNA.

Usługa jest dedykowana zarówno dla klientów indywidualnych, stron postępowania sądowego jak i biur detektywistycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi mikrośladów.

W przypadku odzieży lub innych materiałów, istotne jest zaznaczenie czy materiał nie powinien być niszczony podczas badania. Wielokrotnie wydajniejszym procesem pozyskania DNA do badań jest wycięcie z pościeli, ubrań itd. skrawka materiału w naszym laboratorium. Istnieją procedury, które pozwalają na ominiecie tego etapu, jednak są one realizowane na wyraźne życzenie zlecającego.

Czym jest mikroślad?

Istnieją sytuacje, w których nie możemy pobrać śladu biologicznego od domniemanego ojca lub innej osoby, której powiązania rodzinne chcemy zweryfikować. W takim przypadku rozwiązaniem jest wykonanie prywatnego test z mikrośladu biologicznego.

Może to być np.:

1. szczoteczka do zębów,

2. włos wraz z cebulką (min. 10 szt.),

3. kubki i sztućce,

4. maszynka do golenia,

5. paznokieć,

6. filtr papierosa,

7. guma do żucia,

8. tampony,

9. podpaski,

10. ślad biologiczny krwi, śliny bądź nasienia.

 

Mając do czynienia ze śladami biologicznymi należy postępować z ostrożnością i higieną.

Próbki muszą być zebrane we wskazany w instrukcji sposób – należy pamiętać o rękawiczkach ochronnych!

Materiał mogący zawierać ślady nasienia należy przenosić jedynie w lateksowych rękawiczkach ochronnych, aby zapobiec degradacji próbek.

Aby poprawnie zabezpieczyć materiał należy po zaschnięciu materiału umieścić go w plastikowym worku strunowym, a następnie w papierowej kopercie lub pudełku. W przypadku przesyłania wilgotnych próbek należy pominąć plastikowy worek i umieścić próbkę w kopercie, aby zapewnić przepływ powietrza, który utrzyma zdatność materiału na dłużej. Ważnym jest, by pamiętać o należytym opisaniu i oznaczeniu przesyłki.

Informacje dotyczące oznaczeń przesyłek znajdują się w formularzu wysyłkowym. Wyniki naszych badań otrzymacie Państwo w ciągu trzech dni roboczych od dnia otrzymania przesyłki, w formie ekspertyzy.

Oraz wszelkie inne przedmioty codziennego użytku, z którymi dana osoba wchodziła w interakcję.

Testy wykorzystywane w naszym Laboratorium są akredytowane na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 przez PCA oraz GEDNAP.

Profil DNA z materiału dowodowego
Zamów ustalenie profilu DNA z materiału dowodowego takiego jak mikroślad
Zestaw do zebrania wymazów
Najczęstszą metodą służącą pobraniu materiału genetycznego jest zrobienie wymazu lub zabezpieczenie mikrośladu tak by nie został on zanieczyszczony. Wymazówki zawarte w zestawie Centrum Dowodowego są akredytowane na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 przez PCA oraz GEDNAP. Przesyłkę możemy nadać na dowolny wybrany adres. W takim przypadku prosimy o wysłanie wiadomości e-mail z nazwiskiem osoby zamawiającej oraz preferowanym adresem.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.

FAQ

Czy wymaz materiału genetycznego DNA boli?

 • Nie. Wymaz jest bezbolesny. Pobiera się go za pomocą delikatnego wacika. Pocieranie wacikiem wewnętrznej strony policzka nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund.

Czy można pobrać materiał genetyczny DNA w inny sposób niż poprzez wymaz?

 • Tak. Sugerowana metoda jest najpopularniejsza ze względu na swoją skuteczność. Możliwe są badania próbki śliny, badanie mikrośladów lub badanie np. krwi poprzez udanie się do jednego ze współpracujących z nami laboratoriów.

Co się stanie, gdy nieprawidłowo pobierzemy próbki?

 • Oferujemy w takim przypadku bezpłatną wysyłkę dodatkowego zestawu próbek. W razie dalszych wątpliwości, zapraszamy do jednego z naszych rekomendowanych laboratoriów.

Czy istnieje granica wieku do wykonania badania?

 • Nie. Materiał biologiczny można pobrać nawet od noworodka. W przypadku osób po przeszczepie narządów, prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Ile trzeba czekać na wyniki?

 • Standardowo wynik można poznać w ciągu 7-10 dni. Istnieje dodatkowo płatna możliwość skrócenia czasu oczekiwania na wynik do 3 dni roboczych.

Co w przypadku, gdy w ramach jednego testu chcę zbadać więcej osób?

 • Zestaw do pobierania materiału genetycznego DNA standardowo zawiera komplet sześciu wymazówek. Umożliwia to zbadanie np. dodatkowego dziecka. Cena za każdą dodatkowo badaną osobę to 689,00 zł.

Czy bezpośrednio po jedzeniu można dokonać wymazu?

 • Tak. Należy jednak dokładnie wypłukać jamę ustną czystą wodą. Zalecamy jednak odczekać 2h, następnie wypłukać jamę ustną czystą wodą i dokonać wymazu.

Czy przyjmowane leki wpływają na wyniki testu DNA?

 • Nie. Leki nie wpływają na zmianę materiału genetycznego.

Czy przeszczep szpiku, bądź transfuzja są przeszkodą do wykonania testu?

 • O ile sam test jest bezpieczny dla zdrowia, przebyty zabieg przeszczepu szpiku bądź transfuzja krwi mogą w sposób diametralny zmienić wyniki testu przeprowadzonego po nich.

Czy można pobrać materiał genetyczny od osoby zmarłej?

 • Tak. W przypadku osoby zmarłej materiał biologiczny do badań DNA może pobrać lekarz medycyny sądowej, bądź biegły sądowy. Oczywiście istnieje możliwość dokonania badań z mikrośladów pozostawionych np. w domu zmarłego, poprzez analizę szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.

Czy należy zachować jakieś środki ostrożności podczas pobierania materiału do badań?

 • Tak. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania próbek do badań, by nie doszło do zanieczyszczenia materiału genetycznego naszym bądź obcym DNA. Dlatego bardzo ważne jest, by używać rękawiczek jednorazowych i stosować się do instrukcji zawartych w zestawie.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.