Profil DNA z materiału porównawczego


Profil DNA z materiału porównawczego

Celem potwierdzenia tożsamości należącej do osoby, której profil genetyczny ustalono po zbadaniu materiału dowodowego, przeprowadza się porównanie go z DNA pobranym w ramach materiału porównawczego. Materiałem porównawczym najczęściej są próbki materiału genetycznego pobierane za pomocą wymazówek. Centrum Dowodowe umożliwia samodzielne pobranie wymazu dzięki naszemu dedykowanemu zestawowi do pobierania materiałów, oraz poprzez wizytę w jednej z zaufanych placówek w całej Polsce.

W jaki sposób pobierać materiał biologiczny do testu DNA?

Badanie polega na użyciu wymazówki ze specjalnym aplikatorem wykonanym z bawełny. Takie badanie jest bezbolesne, szybkie i proste do przeprowadzenia. Poniżej przedstawiamy w punktach instrukcję pobrania materiału genetycznego do badań DNA:

Profil DNA Z Materiału Porównawczego
Ustalenie profilu DNA z materiału dowodowego takiego jak mikroślad. Wskazujący osobę oraz jej profil DNA.
Umów wizytę w placówce partnerskiej
Skontaktuj się z Centrum Dowodowym w celu umówienia wizyty w wybranej placówce.

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą na pobranie wymazu?

Niezbędne do poprawnego protokołowania badań będą:

 • dokument potwierdzający tożsamość osoby dorosłej (dowód osobisty lub paszport),
 • dokument potwierdzający tożsamość dziecka (aktu urodzenia).

W jaki sposób samodzielnie pobrać próbki?

Najczęstszą metodą służącą pobraniu materiału genetycznego jest zrobienie wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Badanie polega na użyciu wymazówki ze specjalnym aplikatorem wykonanym z bawełny. Takie badanie jest bezbolesne, szybkie i proste do przeprowadzenia.

 

Poniżej przedstawiamy w punktach instrukcję pobrania materiału genetycznego do badań DNA:

  • Na około 2h przed badaniem, nie należy pić żadnych napojów i nie spożywać żadnych posiłków. Przed samym pobraniem, przepłukać dokładnie jamę ustną czystą wodą.
  • Przez cały okres pobierania materiału (nieważne czy pobierając materiał swój czy innej osoby), aż do zabezpieczenia próbek, należy mieć na sobie rękawiczki ochronne jednorazowe. Zapobiegnie to zanieczyszczeniu próbki własnym, bądź naniesionym DNA.
  • Wymazówkę należy wyciągnąć ostrożnie z opakowania, dotykając tylko plastikowej końcówki. Koniecznym jest, by bawełniany koniec wymazówki nie wchodził w kontakt z żadną powierzchnią, gdyż uniemożliwi to zebranie materiału genetycznego. Utrzymane muszą pozostać sterylne warunki.
  • Aby dokonać wymazu należy przez 10 sekund pocierać bawełnianą końcówką wymazówki o wnętrze policzka. Prosimy zwrócić uwagę na opisy na opakowaniach po wymazówkach, by użyć odpowiedniej do badania dla danej osoby.

  • W zestawie znajdują się dwie wymazówki, oznaczone literami A i B. Należy dokonać wymazu z policzka dwukrotnie, tak, by każdej z badanych osób przypisane były dwie próbki – A i B.
  • Po pobraniu materiału, wymazówki należy włożyć do specjalnej koperty osuszającej lub torebki strunowej, a następnie ją podpisać, np. „potencjalny ojciec”. Następnie odesłać zebrany materiał wraz z formularzem zamówienia i oczekiwać wyniku.
Zestaw do zebrania wymazów
Najczęstszą metodą służącą pobraniu materiału genetycznego jest zrobienie wymazu lub zabezpieczenie mikrośladu tak by nie został on zanieczyszczony.

 

Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.

FAQ

Czy wymaz materiału genetycznego DNA boli?

 • Nie. Wymaz jest bezbolesny. Pobiera się go za pomocą delikatnego wacika. Pocieranie wacikiem wewnętrznej strony policzka nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund.

Czy można pobrać materiał genetyczny DNA w inny sposób niż poprzez wymaz?

 • Tak. Sugerowana metoda jest najpopularniejsza ze względu na swoją skuteczność. Możliwe są badania próbki śliny, badanie mikrośladów lub badanie np. krwi poprzez udanie się do jednego ze współpracujących z nami laboratoriów.

Co się stanie, gdy nieprawidłowo pobierzemy próbki?

 • Oferujemy w takim przypadku bezpłatną wysyłkę dodatkowego zestawu próbek. W razie dalszych wątpliwości, zapraszamy do jednego z naszych rekomendowanych laboratoriów.

Czy istnieje granica wieku do wykonania badania?

 • Nie. Materiał biologiczny można pobrać nawet od noworodka. W przypadku osób po przeszczepie narządów, prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Ile trzeba czekać na wyniki?

 • Standardowo wynik można poznać w ciągu 7-10 dni. Istnieje dodatkowo płatna możliwość skrócenia czasu oczekiwania na wynik do 3 dni roboczych.

Co w przypadku, gdy w ramach jednego testu chcę zbadać więcej osób?

 • Zestaw do pobierania materiału genetycznego DNA standardowo zawiera komplet sześciu wymazówek. Umożliwia to zbadanie np. dodatkowego dziecka. Cena za każdą dodatkowo badaną osobę to 689,00 zł.

Czy bezpośrednio po jedzeniu można dokonać wymazu?

 • Tak. Należy jednak dokładnie wypłukać jamę ustną czystą wodą. Zalecamy jednak odczekać 2h, następnie wypłukać jamę ustną czystą wodą i dokonać wymazu.

Czy przyjmowane leki wpływają na wyniki testu DNA?

 • Nie. Leki nie wpływają na zmianę materiału genetycznego.

Czy przeszczep szpiku, bądź transfuzja są przeszkodą do wykonania testu?

 • O ile sam test jest bezpieczny dla zdrowia, przebyty zabieg przeszczepu szpiku bądź transfuzja krwi mogą w sposób diametralny zmienić wyniki testu przeprowadzonego po nich.

Czy można pobrać materiał genetyczny od osoby zmarłej?

 • Tak. W przypadku osoby zmarłej materiał biologiczny do badań DNA może pobrać lekarz medycyny sądowej, bądź biegły sądowy. Oczywiście istnieje możliwość dokonania badań z mikrośladów pozostawionych np. w domu zmarłego, poprzez analizę szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.

Czy należy zachować jakieś środki ostrożności podczas pobierania materiału do badań?

 • Tak. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania próbek do badań, by nie doszło do zanieczyszczenia materiału genetycznego naszym bądź obcym DNA. Dlatego bardzo ważne jest, by używać rękawiczek jednorazowych i stosować się do instrukcji zawartych w zestawie.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.