Test na obecność krwi ludzkiej


Test immunochemiczny wykrywający ludzką hemoglobinę specyficzną dla krwi w materiale dowodowym.

 

Test immunochemiczny polega na wykryciu ludzkiej hemoglobiny specyficznej dla krwi człowieka – test nie wykryje krwi zwierzęcej. Testom poddane mogą zostać dowolne przedmioty, jak elementy odzieży, przedmioty codziennego użytku, dywany etc. Z tej oferty korzystać mogą zarówno instytucje państwowe, jak policja czy prokuratura lub klienci prywatni.

Jak bezpiecznie dostarczyć przedmiot badań?

Mając do czynienia ze śladami biologicznymi należy postępować z ostrożnością i higieną.

Przedmioty mogące zawierać ślady krwi należy przenosić jedynie w lateksowych rękawiczkach ochronnych, aby zapobiec degradacji próbek. Aby poprawnie zabezpieczyć przedmiot należy umieścić go w plastikowym worku strunowym, a następnie w papierowej kopercie lub pudełku. Ważnym jest, by pamiętać o należytym opisaniu i oznaczeniu przesyłki.

Informacje dotyczące oznaczeń przesyłek znajdują się w formularzu wysyłkowym. Wyniki naszych badań otrzymacie Państwo w ciągu trzech dni roboczych od dnia otrzymania przesyłki w formie ekspertyzy.

Rozszerzenie testu immunochemicznego o dodatkowe badania

 

Jako usługę dodatkową oferujemy badanie DNA próbki krwi celem:

 • określenia profilu genetycznego osoby, od której pochodzi krew,
 • porównania otrzymanego profilu genetycznego z materiałem nadesłanym od dowolnej osoby (np. wymazu z błony śluzowej policzka lub mikrośladu pobranego ze szklanki, niedopałka papierosa, szczoteczki do zębów, gumy do żucia).

Testy wykorzystywane w naszym Laboratorium są akredytowane na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 przez PCA oraz GEDNAP.

Test na obecność krwi ludzkiej
Zamów test i wypełnij formularz zlecenia, by rozpocząć proces badań.
Wizyta w placówce partnerskiej
Skontaktuj się z Centrum Dowodowym a pomożemy Ci umówić się na wizytę w najbliższej zaufanej placówce partnerskiej.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.

FAQ

Czy wymaz materiału genetycznego DNA boli?

 • Nie. Wymaz jest bezbolesny. Pobiera się go za pomocą delikatnego wacika. Pocieranie wacikiem wewnętrznej strony policzka nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund.

Czy można pobrać materiał genetyczny DNA w inny sposób niż poprzez wymaz?

 • Tak. Sugerowana metoda jest najpopularniejsza ze względu na swoją skuteczność. Możliwe są badania próbki śliny, badanie mikrośladów lub badanie np. krwi poprzez udanie się do jednego ze współpracujących z nami laboratoriów.

Co się stanie, gdy nieprawidłowo pobierzemy próbki?

 • Oferujemy w takim przypadku bezpłatną wysyłkę dodatkowego zestawu próbek. W razie dalszych wątpliwości, zapraszamy do jednego z naszych rekomendowanych laboratoriów.

Czy istnieje granica wieku do wykonania badania?

 • Nie. Materiał biologiczny można pobrać nawet od noworodka. W przypadku osób po przeszczepie narządów, prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Ile trzeba czekać na wyniki?

 • Standardowo wynik można poznać w ciągu 7-10 dni. Istnieje dodatkowo płatna możliwość skrócenia czasu oczekiwania na wynik do 3 dni roboczych.

Co w przypadku, gdy w ramach jednego testu chcę zbadać więcej osób?

 • Zestaw do pobierania materiału genetycznego DNA standardowo zawiera komplet sześciu wymazówek. Umożliwia to zbadanie np. dodatkowego dziecka. Cena za każdą dodatkowo badaną osobę to 689,00 zł.

Czy bezpośrednio po jedzeniu można dokonać wymazu?

 • Tak. Należy jednak dokładnie wypłukać jamę ustną czystą wodą. Zalecamy jednak odczekać 2h, następnie wypłukać jamę ustną czystą wodą i dokonać wymazu.

Czy przyjmowane leki wpływają na wyniki testu DNA?

 • Nie. Leki nie wpływają na zmianę materiału genetycznego.

Czy przeszczep szpiku, bądź transfuzja są przeszkodą do wykonania testu?

 • O ile sam test jest bezpieczny dla zdrowia, przebyty zabieg przeszczepu szpiku bądź transfuzja krwi mogą w sposób diametralny zmienić wyniki testu przeprowadzonego po nich.

Czy można pobrać materiał genetyczny od osoby zmarłej?

 • Tak. W przypadku osoby zmarłej materiał biologiczny do badań DNA może pobrać lekarz medycyny sądowej, bądź biegły sądowy. Oczywiście istnieje możliwość dokonania badań z mikrośladów pozostawionych np. w domu zmarłego, poprzez analizę szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.

Czy należy zachować jakieś środki ostrożności podczas pobierania materiału do badań?

 • Tak. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania próbek do badań, by nie doszło do zanieczyszczenia materiału genetycznego naszym bądź obcym DNA. Dlatego bardzo ważne jest, by używać rękawiczek jednorazowych i stosować się do instrukcji zawartych w zestawie.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.