Test na obecność ludzkiego nasienia


„Test na zdradę”

 

Tak zwany „test na zdradę” jest testem immunochemicznym, wykrywającym ludzki antygen PSA (Prostate Specific Antigen) specyficzny dla nasienia. Badany na obecność nasienia jest materiał, taki jak bielizna, chusteczki higieniczne czy pościel. Z oferty może skorzystać zarówno prywatny klient, jak i służby państwowe – policja i prokuratura.

Jak bezpiecznie dostarczyć przedmiot badań?

 

 

 

Mając do czynienia ze śladami biologicznymi należy postępować z ostrożnością i higieną.

Materiał mogący zawierać ślady nasienia należy przenosić jedynie w lateksowych rękawiczkach ochronnych, aby zapobiec degradacji próbek. Aby poprawnie zabezpieczyć materiał należy po zaschnięciu materiału umieścić go w plastikowym worku strunowym, a następnie w papierowej kopercie lub pudełku.

W przypadku przesyłania wilgotnych próbek należy pominąć plastikowy worek i umieścić próbkę w kopercie, aby zapewnić przepływ powietrza, który utrzyma zdatność materiału na dłużej. Ważnym jest, by pamiętać o należytym opisaniu i oznaczeniu przesyłki.

Informacje dotyczące oznaczeń przesyłek znajdują się w formularzu wysyłkowym. Wyniki naszych badań otrzymacie Państwo w ciągu trzech dni roboczych od dnia otrzymania przesyłki, w formie ekspertyzy.

Rozszerzenie testu immunochemicznego o dodatkowe badania

Jako usługę dodatkową oferujemy badanie DNA próbki nasienia celem:

 • określenia profilu genetycznego osoby, od której pochodzi próbka,
 • porównania otrzymanego profilu genetycznego z materiałem nadesłanym od dowolnej osoby
  (np. wymazu z błony śluzowej policzka lub mikrośladu pobranego ze szklanki, niedopałka papierosa, szczoteczki do zębów, gumy do żucia).

 

Testy wykorzystywane w naszym Laboratorium są akredytowane na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 przez PCA oraz GEDNAP. Testy charakteryzują się bardzo wysoką czułością (od 2ngPSA/ml do 100ugPSA/ml) i stabilnością.

Test na obecność ludzkiego nasienia
Zamów test i wypełnij formularz zlecenia, by rozpocząć proces badań.
Placówki partnerskie
Zapraszamy do kontaktu z Centrum Dowodowym w celu umówienia wizyty w najbliższej zaufanej placówce.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.

FAQ

Czy wymaz materiału genetycznego DNA boli?

 • Nie. Wymaz jest bezbolesny. Pobiera się go za pomocą delikatnego wacika. Pocieranie wacikiem wewnętrznej strony policzka nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund.

Czy można pobrać materiał genetyczny DNA w inny sposób niż poprzez wymaz?

 • Tak. Sugerowana metoda jest najpopularniejsza ze względu na swoją skuteczność. Możliwe są badania próbki śliny, badanie mikrośladów lub badanie np. krwi poprzez udanie się do jednego ze współpracujących z nami laboratoriów.

Co się stanie, gdy nieprawidłowo pobierzemy próbki?

 • Oferujemy w takim przypadku bezpłatną wysyłkę dodatkowego zestawu próbek. W razie dalszych wątpliwości, zapraszamy do jednego z naszych rekomendowanych laboratoriów.

Czy istnieje granica wieku do wykonania badania?

 • Nie. Materiał biologiczny można pobrać nawet od noworodka. W przypadku osób po przeszczepie narządów, prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Ile trzeba czekać na wyniki?

 • Standardowo wynik można poznać w ciągu 7-10 dni. Istnieje dodatkowo płatna możliwość skrócenia czasu oczekiwania na wynik do 3 dni roboczych.

Co w przypadku, gdy w ramach jednego testu chcę zbadać więcej osób?

 • Zestaw do pobierania materiału genetycznego DNA standardowo zawiera komplet sześciu wymazówek. Umożliwia to zbadanie np. dodatkowego dziecka. Cena za każdą dodatkowo badaną osobę to 689,00 zł.

Czy bezpośrednio po jedzeniu można dokonać wymazu?

 • Tak. Należy jednak dokładnie wypłukać jamę ustną czystą wodą. Zalecamy jednak odczekać 2h, następnie wypłukać jamę ustną czystą wodą i dokonać wymazu.

Czy przyjmowane leki wpływają na wyniki testu DNA?

 • Nie. Leki nie wpływają na zmianę materiału genetycznego.

Czy przeszczep szpiku, bądź transfuzja są przeszkodą do wykonania testu?

 • O ile sam test jest bezpieczny dla zdrowia, przebyty zabieg przeszczepu szpiku bądź transfuzja krwi mogą w sposób diametralny zmienić wyniki testu przeprowadzonego po nich.

Czy można pobrać materiał genetyczny od osoby zmarłej?

 • Tak. W przypadku osoby zmarłej materiał biologiczny do badań DNA może pobrać lekarz medycyny sądowej, bądź biegły sądowy. Oczywiście istnieje możliwość dokonania badań z mikrośladów pozostawionych np. w domu zmarłego, poprzez analizę szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.

Czy należy zachować jakieś środki ostrożności podczas pobierania materiału do badań?

 • Tak. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania próbek do badań, by nie doszło do zanieczyszczenia materiału genetycznego naszym bądź obcym DNA. Dlatego bardzo ważne jest, by używać rękawiczek jednorazowych i stosować się do instrukcji zawartych w zestawie.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.