Test na ojcostwo – dowód sądowy


Jak wygląda test na ojcostwo mogący być użyty jako dowód w sądzie?

Wykonujemy testy laboratoryjne, których wyniki stanowią materiał dowodowy w sądzie. Dzięki temu uzyskasz opinię sądową w postępowaniu, np. o ustalenie ojcostwa, alimenty czy w sprawach spadkowych. W naszym laboratorium wykonujemy również badanie dla sądu bądź prokuratury.

Test na ojcostwo to jedyne narzędzie, które pozwoli nam wskazać biologicznego ojca dziecka. Wykonujemy go przede wszystkim, gdy istnieje jakakolwiek wątpliwość co do ojcostwa. Dzięki testowi mamy możliwość stwierdzenia w sposób bezsporny czy badane osoby są ze sobą spokrewnione.

Należy pamiętać, że wynik testu ojcostwa, który ma posłużyć jako dowód w sądzie, nie może być anonimowy i musi odbyć się za zgodą wszystkich badanych osób lub ich opiekunów. Co więcej, pobranie próbek materiału musi odbyć się w jednej ze wskazanych przez nas zaufanej placówce.

Takie badanie oraz pobranie próbek materiału biologicznego może odbyć się tylko we wskazanych przez nas placówkach, a całość procesu jest protokołowana.

Przed wykonaniem testu sprawdzana jest obligatoryjnie tożsamość osób biorących w nim osób. Przy badaniu DNA na ustalenie ojcostwa materiał pobiera się od dwóch lub trzech osób. Przy badaniu osób niepełnoletnich konieczna do badań jest obecność matki dziecka lub innego opiekuna prawnego.

Test na ojcostwo jest przeprowadzany na drodze badania DNA, które umożliwia definitywne ustalenie czy poddany badaniu mężczyzna jest, z punktu widzenia biologii, ojcem wskazanego dziecka. Polega ono na pobraniu materiału biologicznego od dziecka i mężczyzny, a następnie na laboratoryjnym oznaczeniu i porównaniu otrzymanych profili genetycznych celem potwierdzenia bądź wykluczenia zgodności biologicznej.

 

Materiał do badań w postaci wymazów z błony śluzowej policzka jest pobierany w placówkach partnerskich na terenie kraju i za granicą, w szpitalach oraz zakładach karnych. Przy pobraniu próbek sporządzany jest protokół potwierdzający tożsamość badanych osób.

Zapraszamy do zapoznania się z listą naszych placówek partnerskich.

Sprawozdanie z badań ma moc dowodową i może posłużyć jako dokument prawny w sprawach sądowych o zaprzeczenie lub ustalenie ojcostwa, w sprawach rozwodowych czy o zasądzenie alimentów.

Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą na pobranie wymazu?

Niezbędne do poprawnego protokołowania badań będą:

 • dokument potwierdzający tożsamość osoby dorosłej (dowód osobisty lub paszport),
 • dokument potwierdzający tożsamość dziecka (aktu urodzenia).

 

Dlaczego wykonujemy test na ojcostwo?

 • Do celów alimentacyjnych,
 • do celów sprawy dotyczącej spadku,
 • do celów sprawy rozwodowej,
 • w sprawach karnych.

 

Testy wykorzystywane w naszym Laboratorium są akredytowane na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 przez PCA oraz GEDNAP.

Oferujemy dwa rodzaje badań – podstawowe oraz rozszerzone

Test Na Ojcostwo – Dowód Sądowy - Test podstawowy - 24 markery
Test podstawowy potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem minimum 99,97% lub wyklucza je ze 100% pewnością.
Test Na Ojcostwo – Dowód Sądowy - Test rozszerzony - 72 markery
W przypadku rozszerzonego badania (72 markery) średnie prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa przekracza 99,99999999999%.
Co jest dowodem sądowym?
Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na temat materiałów dowodowych.
Placówki partnerskie
Zapraszamy do zapoznania się z listą naszych zaprzyjaźnionych laboratoriów. Sprawdź placówkę w swojej okolicy!
Umów wizytę w wybranej placówce partnerskiej
Skontaktuj się z Centrum Dowodowym w celu umówienia wizyty w wybranej placówce.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.

FAQ

Czy mogę wykonać test na ojcostwo w sposób anonimowy?

 • Tak. Dzięki korzystaniu z paczkomatu zachowujemy dyskretność korespondencji. Dodatkowo, test można wykonać anonimowo, o ile wyniki nie mają służyć jako dowód w sądzie. Wskazówki dotyczące oznaczania kopert znajdują się w formularzu zamówienia.

Od kogo należy pobrać materiał do badania na ojcostwo?

 • Aby wykonać test na ojcostwo należy dostarczyć do naszego laboratorium materiał biologiczny dziecka i jego domniemanego ojca. Domyślnie do testu pobierany jest wymaz z wewnętrznej części policzka. Gdy to nie jest możliwe, materiał może stanowić krew, ślina, nasienie lub mikroślady, które znajdują się na przykład na szczoteczce do zębów, maszynce do golenia lub sztućcach. W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu drogą mailową lub telefoniczną.
 • Istnieją sytuacje, w których nie jest możliwe pobranie materiału genetycznego DNA od domniemanego ojca. Wówczas istnieje możliwość wykonania testu rozszerzonego na podstawie badania porównawczego krewnych ojca (np. rodziców, rodzeństwa).

Jaki jest koszt testu na ojcostwo?

 • Testy na ojcostwo kosztują od 1429 zł do 3529 zł. Wpływ na cenę mają między innymi wybrane metody pobrania materiału oraz ilość markerów użytych w badaniu.

Czy przy wykonywaniu testu na ojcostwo konieczne jest badanie matki?

 • Nie jest to potrzebne.

Czy wymaz materiału genetycznego DNA boli?

 • Nie. Wymaz jest bezbolesny. Pobiera się go za pomocą delikatnego wacika. Pocieranie wacikiem wewnętrznej strony policzka nie powinno trwać dłużej niż 10 sekund.

Czy można pobrać materiał genetyczny DNA w inny sposób, niż poprzez wymaz?

 • Tak. Sugerowana metoda jest najpopularniejsza ze względu na swoją skuteczność. Możliwe są badania próbki śliny, badanie mikrośladów lub badanie np. krwi, poprzez udanie się do jednego ze współpracujących z nami laboratoriów.

Co się stanie, gdy nieprawidłowo pobierzemy próbki?

 • Oferujemy w takim przypadku bezpłatną wysyłkę dodatkowego zestawu próbek. W razie dalszych wątpliwości, zapraszamy do jednego z naszych rekomendowanych laboratoriów.

Czy istnieje granica wieku do wykonania badania?

 • Nie. Materiał biologiczny można pobrać nawet od noworodka. W przypadku osób po przeszczepie narządów prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny.

Ile trzeba czekać na wyniki?

 • Standardowo wynik można poznać w ciągu 7-10 dni. Istnieje dodatkowo płatna możliwość skrócenia czasu oczekiwania na wynik do 3 dni roboczych.

Co w przypadku, gdy w ramach jednego testu chcę zbadać więcej osób?

 • Zestaw do pobierania materiału genetycznego DNA standardowo zawiera komplet sześciu wymazówek. Umożliwia to zbadanie np. dodatkowego dziecka. Cena za każdą dodatkowo badaną osobę to 689,00 zł.

Czy w trakcie ciąży można wykonać test na ojcostwo nienarodzonemu dziecku?

 • Ze względu na możliwość negatywnego wpływu na stan zdrowia płodu nie wykonujemy takich badań.

Czy bezpośrednio po jedzeniu można dokonać wymazu?

 • Tak. Należy jednak dokładnie wypłukać jamę ustną czystą wodą. Zalecamy jednak odczekać 2h, następnie wypłukać jamę ustną czystą wodą i dokonać wymazu.

Czy przyjmowane leki wpływają na wyniki testu DNA?

 • Nie. Leki nie wpływają na zmianę materiału genetycznego.

Czy przeszczep szpiku bądź transfuzja są przeszkodą do wykonania testu?

 • O ile sam test jest bezpieczny dla zdrowia, przebyty zabieg przeszczepu szpiku bądź transfuzja krwi mogą w sposób diametralny zmienić wyniki testu przeprowadzonego po nich.

Czy można pobrać materiał genetyczny od osoby zmarłej?

 • Tak. W przypadku osoby zmarłej materiał biologiczny do badań DNA może pobrać lekarz medycyny sądowej bądź biegły sądowy. Oczywiście istnieje możliwość dokonania badań z mikrośladów pozostawionych np. w domu zmarłego, poprzez analizę szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.

Czy należy zachować jakieś środki ostrożności podczas pobierania materiału do badań?

 • Tak. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pobierania próbek do badań, aby nie doszło do zanieczyszczenia materiału genetycznego naszym bądź obcym DNA. Dlatego bardzo ważne jest, aby używać rękawiczek jednorazowych i stosować się do instrukcji zawartych w zestawie.

W jaki sposób zamówić test na ojcostwo?

 • Za pomocą naszej strony internetowej. W razie kłopotów w nawigacji po stronie internetowej prosimy o kontakt telefoniczny na numer +48 730 902 525. Krok po kroku wyjaśnimy proces składania zamówienia i odpowiemy na wszelkie pytania.
Kontakt
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, których nie wyjaśniła strona internetowa, zachęcamy do kontaktowania się z Centrum Dowodowym mailowo bądź telefonicznie. Nasi pracownicy pomogą Państwu telefonicznie w godzinach 09:00 - 17:00.